Hagyományok
Adventi koszorú
Advent a keresztény kultúrkörben a karácsonyt megelőző negyedik vasárnaptól a karácsonyig számított időszak. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti Az ünnep a Jézus születéséig tartó várakozást jelenti, a koszorún lévő gyertyák az ő életét jelképezik.Érdekes, mert nekem a legtöbb ismerősőm nem vallja magát kereszténynek és mégis ők is tartják ezt a hagyományt.Mondhatni az adventi koszorú gyújtás már hagyománnyá vált minden család számára.
A keresztényekkel szemben a zsidó vallásúak advent környékén szokták tartani a Hanukát.Sokak fejében a Hanuka a zsidó "Advent".Pedig a Hanuka a fények ünnepe.A zsidóság egyik legrégebbi jelképe a menóra egy hétágú gyertyatartó amely a Mózes által látott égő csipkebokrot szimbolizálja. Eredetileg a menóra olajlámpás volt, csak sokkal később, a gyertya feltalálása után vált gyertyatartóvá. A menóra nem tévesztendő össze a hanukijával, a Hanuka jelképével.
Karácsonyi Ételek
A karácsonyi vacsorában ötvöződik a böjtös étrend a sokfogásos menüvel.Régebben a húsétel minden esetben sertés volt az ünnepi asztalon, ugyanis a sertés előretúr, ami a néphit szerint fejlődést jelentett, a szárnyassal ellentétben, ami hátra kapar, ami rossz előjelnek számított. Ma már ezek a néphagyományok nem igazán érvényesülnek, hiszen a karácsonyi menü sok helyen szárnyasból, pl. pulykából készül, aminek elterjedése elsősorban angolszász hatásnak köszönhető.A legtöbb családban hagyomány hogy karácsony éjjelén összeül az egész család és együtt vacsoráznak.Vacsora után pedig jöhet az ajándékbontás! Hagyományos vacsorának számít a Nagymama ízletes töltött káposztája, a halászlé és végül de nem utolsó sorban az elhanyagolhatatlan bejgli.Amelynek elkészítése itt tekinthető meg.